1. Długopis na skórze

Plamy z długopisu to odwieczny problem wszystkich materiałów tapicerskich. Do tego  nie zawsze jest łatwy do usunięcia (np. ze względu na wiele rodzajów tuszu).
Jak postępować?
Efekt naszych działań w dużej mierze zależeć będzie od czasu naszej reakcji (im szybciej zareagujemy tym większa szansa powodzenia) oraz czy były podejmowane wcześniejsze  próby usunięcia śladów po długopisie (nieodpowiednie środki mogą uszkodzić skórę lub utrwalić zabrudzenie). Bardzo istotne jest również to czy skóra była zabezpieczona (właściwa impregnacja znacząco ułatwia usuwanie tego typu zabrudzeń).
Usuwanie  śladu z długopisu  należy rozpocząć od rozpoznania rodzaju posiadanej skóry. Zupełnie inaczej postępujemy bowiem przy skórach „zamkniętych” inaczej przy skórach „otwartych”. Najprostszym testem jest tzw. próba z kroplą wody. Jeżeli nie wsiąka ona w powierzchnię mamy do czynienia ze skórą „zamkniętą”. Więcej na temat podziału skór dowiedzieć można się  w leksykonie wiedzy.

Usuwanie długopisu ze skór „zamkniętych”

Skóry zamknięte (lakierowane, gładkie)mają na powierzchni warstwę lakieru wykończeniowego (Top Coat). W żadnym wypadku do czyszczenia nie powinno się używać środków na bazie rozpuszczalników lub alkoholu ponieważ ta warstwa może zostać uszkodzona!!! W celu usunięcia śladu po długopisie powinniśmy sięgnąć po sztyft do usuwania śladów po jeansie – COMODO. Zanim jednak użyjemy preparatu skuteczny i pomocny może się okazać sposób wykorzystujący taśmę malarską (taśma z krepy). Naklejamy ją na zabrudzenie, zostawiamy na chwilę i ostrożnie ściągamy. Jeśli na taśmie widzimy śladu tuszu z długopisu zabieg kontynuujemy. Po wstępnym usunięciu atramentu przechodzimy do właściwego usuwania plamy. W tym celu sięgamy po sztyft do usuwania śladów po jeansie – COMODO i postępujemy zgodnie z instrukcją.

Po użyciu sztyftu zalecane jest zastosowanie Zestawu ochronno pielęgnacyjnego do mebli tapicerowanych Skóra gładka  w celu gruntownego „umycia” czyszczonej powierzchni i naniesienia nowej powłoki impregnacyjnej.Długopis to bardzo trudne zabrudzenie jeśli nie udało się go usunąć wyżej wymienionym sposobem konieczny staje się kontakt ze specjalistycznym serwisem.

Usuwanie długopisu ze skór „otwartych”

Niestety w przypadku skór „otwartych” (skóry szorstkie, anilina, semianilina , pull up) których powierzchnia nie jest „zamknięta” tusz wnika w powierzchnię skóry. Stosowanie nawet najlepszych produktów, które rozpuszczają tusz jest bardzo ryzykowne. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo powiększenia uszkodzeń. W takim przypadku zalecamy sięgnąć po pomoc  w specjalistycznym serwisie.

2. Przebarwienia z jeansu itp.

Przebarwienia z jeansu i innych materiałów to chyba najczęściej spotykany problem, użytkowników skóry. Zabrudzenia tego typu są dość uciążliwe i czasami trudne w usunięciu. Jak postępować?
Efekt naszych działań w dużej mierze zależeć będzie od czasu naszej reakcji (im szybciej zareagujemy tym większa szansa powodzenia) oraz czy były podejmowane wcześniejsze  próby usunięcia przebarwień (nieodpowiednie środki mogą uszkodzić skórę lub utrwalić zabrudzenie). Bardzo istotne jest również to czy skóra była zabezpieczona (właściwa impregnacja znacząco ułatwia usuwanie tego typu zabrudzeń).
Usuwanie przebarwień odzieżowych  należy rozpocząć od rozpoznania rodzaju posiadanej skóry.  Zupełnie inaczej postępujemy bowiem przy skórach „zamkniętych” inaczej przy skórach „otwartych”. Najprostszym testem jest tzw. próba z kroplą wody. Jeżeli nie wsiąka ona w powierzchnię mamy do czynienia ze skórą „zamkniętą”. Więcej informacji na temat podziału skór można znaleźć  w leksykonie wiedzy .

Usuwanie przebarwień ze skór „zamkniętych”

Skóry zamknięte (lakierowane, gładkie)mają na powierzchni warstwę lakieru wykończeniowego (Top Coat). W żadnym wypadku do czyszczenia nie powinno się używać środków na bazie rozpuszczalników lub alkoholu ponieważ ta warstwa może zostać uszkodzona !!!
W celu usunięcia zabrudzeń powinniśmy sięgnąć po sztyft do usuwania śladów po jeansie – COMODO i postępować zgodnie z instrukcją.


Po użyciu sztyftu zalecane jest zastosowanie Zestawu ochronno pielęgnacyjnego do mebli tapicerowanych Skóra gładka w celu gruntownego „umycia” czyszczonej powierzchni i naniesienia nowej powłoki impregnacyjnej.
Przebarwienia odzieżowe to bardzo trudne zabrudzenia – jeśli nie udało się ich usunąć wyżej wymienionym sposobem konieczny staje się kontakt ze specjalistycznym serwisem.

Usuwanie przebarwień ze skór „otwartych”

Niestety w przypadku skór „otwartych” (skóry szorstkie, anilina, semianilina , pull up) których powierzchnia nie jest „zamknięta” zabrudzenia najczęściej wnikają w powierzchnię skóry. Stosowanie nawet najlepszych produktów, jest bardzo ryzykowne. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo powiększenia uszkodzeń. W takim przypadku zalecamy sięgnąć po pomoc  w specjalistycznym serwisie.

3. Skóra była matowa a się świeci (zrobił się połysk)

Dotyczy skór lakierowanych (zamkniętych)

Obecnie większość skór meblowych „zamkniętych” posiada matowe wykończenie. Skóra matowa kojarzy się z czystym i zadbanym wnętrzem. Z biegiem użytkowania powierzchnia skóry „poleruje się”, i „nabiera połysku” (robi się świecąca). Różnicę tą bardzo dobrze widać gdy porównamy często użytkowane elementy mebla z nieużytkowanymi (boki, tył). Budowę skóry matowej i błyszczącej bardzo dobrze widać pod mikroskopem.


Skóra matowa ma wiele nierównomiernych górek w lakierze wykończeniowym (Top Coat) przez co światło zamiast się odbijać załamuje się w pewnym stopniu. Daje to efekt matu. W trakcie użytkowania polerujemy powierzchnię skóry wygładzając ją w wyniku czego zaczyna się „wyświecać”. Tłuszcz, pot, brud oraz nieodpowiednie środki czyszcząco-pielęgnujące (np. z zawartością tłuszczów) wygładzają powierzchnię wypełniając doliny w lakierze wykończeniowym – w efekcie powoduje to odbijanie światła (połysk). Nadmienić tutaj również należy o negatywnym  wpływie tych substancji na kondycję naszej skóry, które nie usunięte w  dłuższym okresie czasie uszkadzają jej wierzchnią warstwę.

Jak pozbyć się niechcianego  połysku?

Najprostszym sposobem jest zastosowanie Zestawu ochronno pielęgnacyjnego do mebli tapicerowanych Skóra gładka (zgodnie z instrukcją – należy najpierw użyć preparatu czyszczącego w celu usunięcia wyżej wymienionych zabrudzeń z powierzchni skóry a następnie zaimpregnować mebel). Po użyciu preparatu skóra powinna odzyskać swój pierwotny wygląd i dotyk. Czasami pomimo zastosowania  się do wyżej wymienionych wskazówek powierzchnia naszej skóry może  zrobić się tępa i klejąca. To najprawdopodobniej  skutek długotrwałego działania na nią wyżej wymienionych czynników (tłuszcz, pot i brud ), które naruszyły jej zewnętrzną powłokę  i spowodowały uszkodzenie powierzchni. W takiej sytuacji konieczny staje się kontakt ze specjalistycznym serwisem skór.

4. Skóra “popękała”

Dotyczy skór lakierowanych (zamkniętych)

Pęknięcia skóry i szorstka powierzchnia są bardzo często spotykanymi problemami głównie w przypadku starszych skór.
W przypadku tego typu uszkodzeń niezbędna jest interwencja profesjonalnego serwisu i wykonanie zabiegu renowacji skóry. Zastosowanie domowego sposobu przy użyciu farbki (o taki rodzaj pomocy czasami pytają klienci) i naprawa we własnym zakresie nie będzie w żadnym wypadku skuteczna. Dobra wiadomość jest taka, że nawet mocno zdegradowaną skórę da się naprawić. Wykonać należy pełną renowację która polega na odbudowie warstwy wykończeniowej (lakier wykończeniowy Top Coat). W bardzo trudnych przypadkach , w których powierzchnia skóry jest zbyt mocno zniszczona i zdegradowana   (to stwierdza serwis po oględzinach mebla) niezbędna jest wymiana  danego elementu skóry.
W przypadku takich uszkodzeń – sugerujemy kontakt z serwisem COMODO.

5. Skóra się “łuszczy”

Dotyczy skór lakierowanych (zamkniętych)

Skóra łuszczy się – problem ten spotykany jest w skórach lakierowanych. Przyczyną tego typu uszkodzeń jest najczęściej  używanie do czyszczenia nieodpowiednich do tego rodzaju skóry środków, „domowe” sposoby czyszczenia lub zupełny brak jakiejkolwiek pielęgnacji mebla (negatywny wpływ tłuszczu i potu na powierzchnię skóry). Oczywiście nie można także wykluczyć wadliwego wykończenia powierzchni przez garbarnię – jednak jest to zdecydowana rzadkość.
Przy tego typu zdarzeniach uszkodzeniu ulega lakier wykończeniowy na powierzchni skóry (Top Coat).  Niestety takich uszkodzeń nie jesteśmy w stanie usunąć we własnym zakresie – niezbędne jest przeprowadzenie profesjonalnego zabiegu renowacji,  który polega na odbudowie warstwy wykończeniowej  skóry – w tym celu sugerujemy kontakt z serwisem COMODO.

6. Skóra się “pofałdowała”

No właśnie…co z tymi fałdami? Kiedy powstają i dlaczego? Czy jest to defekt, czy tak ma być?
Skóra naturalna jest miękka, elastyczna i rozciągliwa (mówimy potocznie, że skóra ma pamięć). Materiał składa się z ogromnej ilość małych połączonych włókien. Dlatego skóra może być tłoczona, deformowana, może być prasowana, z tłoczonym licem (różne faktury), może być miękka i twarda. Cechą charakterystyczną elastyczności skóry mogą być zmarszczki, wgniecenia i fałdy.
Skóra podczas użytkowania  rozciąga się (włókna skóry podlegają różnym siłom i naciskom) i z czasem efekt tych działań objawia się w postaci fałd. Jest to widoczne szczególnie w najczęściej używanych miejscach na meblu (siedzisko, oparcie, podłokietnik). Przyczyny mogą być  różne. Począwszy od jakości  skóry (na którą wpływa również wiele czynników-sposób garbowania, wiek , korekta itd.) poprzez sposób  szycia (przeszycia ,pikowania) skończywszy na wielkości danego elementu mebla (np. im większe siedzisko tym większe fałdy). Fałdy powstające na meblach najczęściej są jednak rzeczą normalną. Taki jest charakter naturalnego materiału jakim jest skóra.
Jeśli jednak mamy wątpliwości czy „nasze” fałdy mieszczą się w normie  i czy jednak według naszej oceny są  zbyt duże, potrzebna będzie interwencja i opinia fachowców.  Do badania fałd i zmarszczek wykonuje się różne testy przy użyciu odpowiednich przyrządów i według ściśle określonych norm.

7. Skóra się “przetarła”

Nierzadko zgłaszanym problemem przez użytkowników mebli skórzanych zwłaszcza pigmentowanych powierzchniowo jest problem przetarć na skórze. Tego typu uszkodzenia mogą mieć wiele przyczyn.
Źródła  można dopatrywać się w złej pielęgnacji (stosowanie nieodpowiednich środków)  jak również braku pielęgnacji (zabrudzenia w postaci kurzu, który łączy się z tłuszczem i działa jak peeling). Czasami (pomimo właściwej pielęgnacji) przyczyną może być wada fabryczna polegająca na złym wykończeni skóry w garbarni.
Uszkodzeniu w tym wypadku ulega lakier wykończeniowy na powierzchni skóry (Top Coat) oraz dostrzegalny jest ubytek pigmentu, którym farbowana była skóra. Niestety tego typu uszkodzenia nie jesteśmy w stanie usunąć we własnym zakresie – niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu renowacji, który polega na dobarwieniu powierzchni i odbudowie warstwy wykończeniowej  skóry.
Przy takich uszkodzeniach sugerujemy kontakt ze specjalistycznym serwisem COMODO.

8. Skóra “skrzypi” …

..I wydaje nieprzyjemne dźwięki. To przypadłość, którą najczęściej możemy dostrzec w meblach z funkcjami relaksu, funkcjami  spania itp.
Skrzypienie najczęściej powstaje na stykach dwóch  materiałów. Jeśli spojrzymy na budowę skóry pod mikroskopem zobaczymy bardzo wiele nierówności. W przypadku sporego nacisku, przesuwające się warstwy trą o siebie powodując nieprzyjemny efekt dźwiękowy.

Jak się pozbyć problemu?

Dzięki wieloletniej współpracy z segmentem produkcji samochodów Premium opracowało szereg produktów do eliminacji efektu skrzypienia.
Produkty są łatwe w użyciu, wytwarzają przezroczystą, trwale elastyczną i suchą powłokę ochronną, która nie wiąże się z cząstkami brudu. Kolejną zaletą oprócz eliminowania niepożądanych hałasów i pisków jest zmniejszenie zużycia elementów. Tarcie i piski są zawsze oznaką zużycia.
Produkty (PEOX, LEISOL), które Państwu proponujemy, mają taka strukturę molekularną, aby te nierówności wypełniać jednocześnie zmniejszając efekt tarcia a dokuczliwe dźwięki  od razu zostaną wyeliminowane.

9. Skóra zrobiła się tępa i klejąca

W większości przypadków skóry meblowe są skórami bydlęcymi z wykończeniem powierzchni matowym lub z połyskiem. Czyszczenie takiej skóry nie jest rzeczą trudną ale trzeba pamiętać aby robić to regularnie i prawidłowo.
Zaniedbanie tej czynności będzie z czasem skutkować nagromadzeniem się brudu, potu czy tłuszczu na powierzchni skóry. To z kolei w konsekwencji może mieć negatywny wpływ na powierzchnię naszej skóry (lakier wykończeniowy Top Coat), który może zostać uszkodzony. Objawia się to często  charakterystycznym „połyskiem” a w dotyku skóra wydaje się być tępa i klejąca. W niektórych przypadkach dostrzegalne jest także „złuszczenie skóry”.
Innym powodem takiego  stanu rzeczy może być stosowanie do czyszczenia nieodpowiednich środków np. na bazie alkoholi , rozpuszczalników, wosków czy agresywnej chemii, która w żadnym wypadku nie nadaje się do stosowania przy tego typu skórach. Substancje te mają negatywny wpływ i niszczą (degradują) lakier wykończeniowy (Top Coat).
Co zrobić jeżeli nasza skóra zrobiła się „tępa” i klejąca?
O ile nie została naruszona jeszcze wierzchnia warstwa skóry (Top Coat) wystarczy wykonać zabieg pielęgnacyjny (czyszczenie i konserwacja) Zestawem  ochronno pielęgnacyjnym do mebli tapicerowanych Skóra gładka. Skóra stanie się wówczas jedwabista, miękka i delikatna w chwycie.
W przypadku kiedy doszło niestety do uszkodzenia  powierzchni zabezpieczającej i widoczne jest także „złuszczenie skóry” należy skontaktować się ze specjalistycznym serwisem.

10. Szary nalot na skórze

Szary nalot na skórze to nie rzadko spotykany problem w skórach meblowych (gładkich pigmentowanych powierzchniowo). W większości przypadków tego typu kłopot jest stosunkowo prosty do usunięcia.
Ale warto zacząć od  możliwych powodów.

  1. Niestety najczęstszą z przyczyn jest stosowanie nieodpowiednich środków do czyszczenia (np. mydło, płyn do mycia naczyń). Po ich zastosowaniu i wyschnięciu na skórze może pozostać szary nalot. Wspomnieć należy, że takie środki mogą dać dobry efekt czyszczenia  ale w dłuższej perspektywie mają negatywny wpływ na kondycję naszej skóry (jeżeli np. produkt czyszczący ma zdecydowanie różne Ph od Ph skóry – mydło Ph 9 a skóra meblowa Ph 4,0-4,5). Najłatwiej szarego nalotu pozbędziemy się ściereczką, którą należy zwilżyć letnią wodą. Zaleca się jednak aby prawidłowo wykonać zabieg czyszczenia i konserwacji polecanym przez nas  zestawem ochronno pielęgnacyjnym do mebli tapicerowanych skóra gładka.
  2. Trudniejsza jest sytuacja w której do konserwacji użyto np. jakiegoś  mleczka lub tłuszczu. Po wyschnięciu szary nalot pojawi się podczas zginania i rozciągania skóry. W tym wypadku wilgotna szmatka nie zda egzaminu. Przyczyną tych nalotów są woski znajdujące się w nieodpowiednich środkach. W tym wypadku można wykonać test przy pomocy suszarki do włosów.  Należy skierować suszarkę z niezbyt gorącym powietrzem na skórę. Jeśli nalot zniknie, przyczyną jest topniejący wosk. Szary nalot zniknie niestety na krótko. Po wystygnięciu powstaje na nowo. W tym wypadku należy gruntownie wyczyścić powierzchnię skóry. Najbezpieczniej będzie użyć zestawu ochronno pielęgnacyjnego do mebli tapicerowanych skóra gładka.
  3.  Dla lepszej efektywności można użyć w procesie czyszczenia miękkiej szczoteczki.
    Jeśli problem nie został usunięty zalecamy skontaktować  się z naszym serwisem.

11. Wgniecenia na skórze

Wgniecenia na skórze to na szczęście przypadłość, która w większości wypadków jest stosunkowo łatwa do usunięcia.
Najczęstszą przyczyną wgnieceń jest niewłaściwe składowanie lub pozostawienie przedmiotów na skórze. Ciężki przedmiot pozostawiony na kilka godzin czy dni potrafi zmienić i odkształcić powierzchnię skóry. Największy problem pojawia się wtedy gdy miejscowo na skórę działa duży ciężar. Dobrym przykładem może być tapicerka samochodowa i fotelik  dla dziecka, który jest usadowiony bezpośrednio na powierzchni skóry. Innym razem może  być to sytuacja spotykana czasami przy nowym meblu, który właśnie do nas dojechał. Po rozpakowaniu okazuje się, że dostrzegliśmy jakieś wgniecenie wynikające z zabezpieczenia mebla na czas transportu.
Jak sobie z tym poradzić?
Prostym i sprawdzonym rozwiązaniem jest użycie zwykłej suszarki do włosów (ewentualnie opalarki – dla profesjonalistów). Należy podgrzać z bezpiecznej odległości miejsce w którym powstało zagniecenie. Skóra po podgrzaniu jest bardziej elastyczna i plastyczna (rozluźniają się włókna). Taką skórę w miejscu , w którym mamy problem należy zacząć formować palcami -ugniatać, rolować. Jeśli skórę da się zrolować między palcami należy ją naciskać i ugniatać w celu nadania pożądanego kształtu. Gdy już uzyskamy pożądany kształt do skóry należy przyłożyć metalowy blok chłodzący, bądź inny zimny przedmiot. Pozwoli to utrwalić efekt naszej pracy. Im mocniejsze odgniecenie tym mniejsza szansa na jego usunięcie. Bardzo liczy się też czas przez jaki skóra była poddawana naciskowi. Nie zawsze uszkodzenia da się usunąć natomiast prawie zawsze takie zabiegi przynoszą poprawę w wyglądzie tapicerki.