1. Dlaczego dbać o tkaninę

Meble  obite tkaniną to najpopularniejsze rozwiązanie, które idealnie wpisuje się w rozmaite aranżacje. Kanapy, sofy,  fotele, narożniki, pufy – wybór modeli, wzorów, kolorów i rodzajów tkanin obiciowych jest tak duży, że z łatwością znajdziemy zestaw pasujący do każdego wnętrza, urządzonego w dowolnym stylu. Kupując meble chcielibyśmy aby służyły nam jak najdłużej i jak najdłużej pozostawały jak nowe. Jednak codzienne użytkowanie, kontakt z tłuszczem, kolorowa odzież, promieniowanie UV, a także różne przypadkowe zdarzenia (zabrudzenia, plamy czy zadrapania) mają negatywny wpływ na wygląd i kondycję naszych mebli.
Dlatego właśnie tak ważna jest właściwa pielęgnacja. W przypadku tkanin zasadniczy jest proces impregnacji w szczególności tych tkanin, które nie zostały zaimpregnowane podczas procesu produkcyjnego (w przypadku tkanin zabezpieczonych produkcyjnie dodatkowa impregnacja nie jest potrzebna -przynajmniej przez pewien czas). Impregnacja ma za zadanie zabezpieczać  przed wsiąkaniem płynów w powierzchnię tapicerki – ale przede wszystkim ułatwiać ponowne czyszczenie i usuwanie przypadkowych plam i zabrudzeń. Proces impregnacji tworzy na meblu niewidzialną mikro-powłokę która ma ochronić mebel przed nieprzewidzianymi wypadkami typu rozlana kawa czy inne płyny i dać czas na reakcję. Ważne jest aby proces impregnacji powtarzać cyklicznie. Pozwoli to zdecydowanie na przedłużenie żywotności naszych mebli.

2. Czyszczenie tkanin

Zestaw wypoczynkowy to najbardziej reprezentacyjny element wyposażenia salonu. Zależy nam, aby prezentował się perfekcyjnie i służył przez długi czas. Jednak utrzymanie mebli tapicerowanych w należytej czystości nie zawsze jest łatwym zadaniem. Plamy z soków, jedzenia, tłuszczy, błoto przyniesione ze spaceru przez psa, rozlane wino, ketchup z pizzy, itp. są codzienną rzeczywistością w każdym niemal domu – jak zatem dbać o nasze meble?
Jeśli posiadamy meble wykonane w tzw. tkaninach „łatwo czyszczących” to ich czyszczenie wydaje się być sprawą łatwą. Tkanina taka charakteryzuje się tym, że jej włókna pokrywa cienka warstwa specjalnego środka, który ogranicza ryzyko wnikania zabrudzeń. Jest wodoodporna i zmywalna – w razie poplamienia wystarczy szybko przetrzeć zabrudzone miejsce papierowym ręcznikiem lub wilgotną szmatką.
Ale co jeśli nasze meble wykonane są z tkanin nieimpregnowanych??
Trzeba zaznaczyć że w przypadku mebli w tkaninach (w odróżnieniu od mebli wykonanych ze skóry naturalnej) bieżące czyszczenie w zasadzie polega tylko na regularnym odkurzaniu mebla – producenci mebli nie zalecają bieżącego prania tapicerki a jeśli już to powinno być ono wykonane w profesjonalnej firmie.
Naturalne jest jednak że na meblu czasami wydarzają się różne nieprzewidziane wypadki typu rozlany sok czy kawa. Jak wtedy poradzić sobie z  jego wyczyszczeniem?
Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju zabrudzenia jaki powstał. W przypadku zabrudzeń i plam spowodowanych przez  jedzenie (np. dżem, ketchup, jogurt, czekolada , lody, musztarda i inne resztki z jedzenia) oraz najbardziej spotykany  brud czyli kombinacja tłuszczu, kurzu oraz potu, zdecydowanie najefektywniej będzie czyścić dedykowanym Preparatem czyszczącym do tkanin COMODO.
Preparat najlepiej  nanosić na brudne powierzchnie spryskiwaczem i rozprowadzać za pomocą  miękkiej  szczoteczki,  gąbki  lub  szmatki (w zależności od rodzaju tkaniny). Zabrudzenia ściągnąć z powierzchni przy pomocy wilgotnej ściereczki lub odkurzacza piorącego przy użyciu wody.
Ważne jest aby nie przemaczać tkanin ponieważ mogą powstać nieestetyczne zacieki ale również nadmiar wody może spowodować jełczenie materiałów znajdujących się wewnątrz mebla (np. gąbki). Wiąże się to również z powstaniem nieprzyjemnego zapachu. Proces czyszczenia należy wykonywać tzw. metodą od szwu do szwu ( od krawędzi do krawędzi). Ważne jest również to, aby zrobić próbę w niewidocznym miejscu w celu sprawdzenia reakcji detergentu z barwnikiem tkaniny.
Mebel po takim czyszczeniu powinien wyschnąć w sposób naturalny (nie jest zalecane suszenie  za pomocą ciepłego powietrza np. z suszarki) gdyż może to spowodować przebarwienia.


Trochę inaczej przedstawia się sytuacja jeśli mamy do czynienia z uporczywymi plamami po płynach (wino ,soki , inne napoje, kawa ,owoce, warzywa, herbata, krew, płyny ustrojowe itp.) inaczej mówiąc tak zwane plamy kolorowe lub jeśli mamy tkaninę , której  nie można czyścić maszynowo.
W pierwszej kolejności powinniśmy odsączyć nadmiar płynów używając do tego np. bezbarwnej bawełnianej szmatki (tzw. tamponowanie).
Do usunięcia wyżej wymienionych plam polecamy  Specjalistyczny odplamiacz do tkanin meblowych COMODO. Jego specjalnie opracowana receptura  pozwala na usunięcie plam bez konieczności tarcia co jest destrukcyjne dla większości tkanin – jest to ogromna zaleta tego produktu. Ponadto preparat dzięki swojemu działaniu neutralizuje przykre zapachy.
Przed użyciem odplamiacza zawsze  sprawdzajmy jego oddziaływanie na materiał w niewidocznym miejscu.
Preparat przy pomocy spryskiwacza nanosimy równomiernie na zabrudzoną  powierzchnię. Na niektórych tkaninach istnieje  ryzyko powstania tzw. „zacieku”. Zaleca się zatem aby po spryskaniu przetrzeć delikatnie powierzchnię niefarbującą szmatką  wokół plamy i pozostawić do wyschnięcia. Jeżeli po wyschnięciu wystąpią „zacieki” należy spryskać równomiernie cały element mebla metodą „od szwu do szwu”. Następnie należy przetrzeć delikatnie niefarbującą szmatką, unikając  silnego tarcia i pozostawić do wyschnięcia. Większość plam znika po całkowitym wyschnięciu mebla.
W procesie czyszczenia najważniejsze jest to aby po wyschnięciu mebla  zaimpregnować go specjalnym preparatem aby na nowo stworzyć mikro-powłokę chroniącą mebel.

3. Impregnacja tkanin

Rynek meblowy oferuje szeroką paletę tkanin obiciowych. Większość z nich to tkaniny impregnowane za pomocą specjalnych preparatów, które mają na celu zabezpieczyć przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami oraz zminimalizować ryzyko uszkodzenia mebla.
Tkaniny takie są zdecydowanie łatwiejsze  w utrzymaniu ale również w czyszczeniu.
Nieunikniony jest jednak fakt, że impregnacja pod wpływem użytkowania mebla z czasem się ściera i  meble zostaje bez jakiejkolwiek ochrony. Ważne jest zatem naniesienie powłoki impregnacyjnej na nowo.
Oczywiście nie ma sensu zabezpieczać brudnego mebla- przed impregnacją mebel należy wyczyścić z kurzu, brudu, tłuszczu czy plam. O ile wyczyszczenie go z kurzu będzie wymagało jedynie użycia odkurzacza z miękką końcówką o tyle w przypadku plam do procesu tego wymagane będzie użycie specjalnym preparatów (polecamy Preparat czyszczący do tkanin COMODO).
Do impregnacji mebli tkaninowych polecamy specjalistyczny Impregnat do tkanin COMODO. Impregnat  odświeża kolor i zabezpiecza tkaninę przed zabrudzeniem, jak również przed nadmiernym jej zużywaniem się.
Zabezpiecza przed chłonięciem wilgoci z otoczenia, tłuszczem, potem ludzkim. Spray tworzy nietłustą powłokę na powierzchni tkaniny przez co ułatwia kolejne cykle czyszczenia, nie pozostawia śladów na meblu. Impregnat dodatkowo nie przenosi kolorów w przypadku, gdy tkanina jest wielobarwna.
Impregnat należy rozpylić na suchą i czystą powierzchnię w odległości ok. 30 cm i pozostawić do wyschnięcia.

4. Najczęstsze błędy w pielęgnacji tkanin

Użytkując meble w tkaninie narażamy je na kontakt z tłuszczem, kolorową odzieżą, promieniowaniem UV a także na powstanie różnego rodzaju plam, zadrapań co ma negatywny wpływ na wygląd i kondycję naszych mebli. Często też sami doprowadzamy do zniszczeń używając nieodpowiednich środków do pielęgnacji.  Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji mebli tapicerowanych w tkaninę to:

  • BRAK JAKIEJKOLWIEK PIELĘGNACJI – nasze meble podczas użytkowania  narażone są na wiele ryzyk  które często psują ich kondycję i skracają okres użytkowania a także pogarszają ich estetyczny wygląd. Bardzo ważna jest zatem pielęgnacja polegająca na regularnym odkurzaniu a co najważniejsze  impregnacja mebla. Impregnacja pozwala ochronić mebel przed przypadkowymi zabrudzeniami tworząc barierę ochronną i ułatwiając proces czyszczenia.
  • NIEODPOWIEDNI SPOSÓB CZYSZCZENIA – często w momencie powstania plamy skupiamy się tylko na tym jednym miejscu gdzie plama występuje i intensywnie czyścimy to miejsce. Może spowodować to zarówno przetarcie, wyblakniecie, pilingowanie tkaniny jak również  nieestetyczne zacieki.  Ważne jest to aby tkaninę czyścić metodą od szwu do szwu (od krawędzi do krawędzi) przecierając delikatnie miejsce wokół plamy wilgotną ściereczką, gąbką czy szczoteczką (w zależności od rodzaju tkaniny) – tzw. metoda cieniowania. Często popełnianym błędem jest również przemaczanie tkanin co prowadzi do powstawania zacieków ale również do jełczenia materiałów znajdujących się wewnątrz mebla (głównie gąbek) i powstawania nieprzyjemnego zapachu. Użytkując tkaninę zapominamy również o regularnym odkurzaniu które zdecydowanie pomaga w utrzymaniu właściwej kondycji naszego mebla. 
  • UŻYWANIE NIEODPOWIEDNICH ŚRODKÓW – na półkach supermarketów możemy spotkać bardzo bogatą ofertę produktów do czyszczenia mebli w tkaninach. Może się wydawać że im mocniejszy środek tym łatwiej przebiegnie czyszczenie – nic bardziej mylnego. Większość z nich to chemia na bazie wybielaczy której użycie może naruszyć powłokę zabezpieczającą tkaninę a w dalszym etapie osłabić samą strukturę materiału. Czasami jest to widoczne natychmiast w postaci odbarwień ale zazwyczaj efekty naszych działań widoczne są po jakimś czasie.