1. Długopis na tkaninie

Plamy z długopisu to odwieczny problem wszystkich materiałów tapicerskich. Do tego  nie zawsze jest łatwy do usunięcia (np. ze względu na wiele rodzajów tuszu).
Na skuteczność naszych działań duży wpływ będzie  miał czas reakcji (im szybciej zareagujemy tym większa szansa powodzenia) oraz czy były podejmowane wcześniejsze  próby usunięcia zabrudzenia. Nieodpowiednie środki mogą uszkodzić materiał lub utrwalić zabrudzenie a zastosowanie nieodpowiedniej metody, np. mocne tarcie może skutkować wtarciem plamy w głąb materiału. Nie bez znaczenia jest również to czy nasza tkanina jest tkaniną impregnowaną lub czy była zaimpregnowana specjalistycznym impregnatem. Właściwa impregnacja znacząco ułatwia bowiem czyszczenie tego typu zabrudzeń. Jak wspomnieliśmy plamy z długopisu nie są proste do usunięcia. Najważniejsza uwaga to – nie trzeć mocno  a najlepiej wcale. Może to doprowadzić do uszkodzenia tkaniny. Dlatego użycie popularnej „szmatki” nie jest najlepszym rozwiązaniem. Najodpowiedniejsze będzie użycie np. miękkiej szczoteczki (brud należy wyczesać) i specjalistycznego Preparatu czyszczącego do tkanin COMODO (dzięki preparatowi brud „rozluźni się” i będzie łatwiejszy  do usunięcia). Proces czyszczenia należy przeprowadzać metodą od „szwu do szwu” czyli czyszczenia całego elementu np. siedziska (unikamy w ten sposób powstawania punktowej plamy).

Po czyszczeniu tkaniny zaleca się aby materiał zaimpregnować. Należy w tym celu użyć Impregnatu do tkanin COMODO. Zmniejsza on ryzyko dalszych zabrudzeń i powstawania plam oraz ogranicza ryzyko filcowania się materiału. Zaimpregnowana tkanina znacząco wydłuży żywotność i komfort użytkowania mebla.

2. Nasz zwierzak nabroił…została plama i brzydko pachnie…co teraz?

Nasz piękny mebel – miejsce relaksu i wypoczynku …i nasze kochane zwierzątka domowe : )
Oczywistym jest, że naszemu pupilowi nie zabronimy korzystania z chwili przyjemności  razem ze swoim właścicielem na wygodnej kanapie.
Ale co zrobić jak nasz zwierzak nabroi pozostawiając po sobie brzydko pachnącą plamę? 
W przypadku tkanin istotna jest nasza szybka reakcja (im szybciej zareagujemy  tym większa szansa powodzenia). Każda zaschnięta plama jest zdecydowanie trudniejsza do wyczyszczenia. W pierwszej chwili powinniśmy odsączyć nadmiar płynów używając do tego np. bezbarwnej bawełnianej szmatki. Pamiętajmy aby unikać pocierania a stosować metodę tzw. tamponowania. Następnie czyszczoną powierzchnię należy przetrzeć delikatnie zwilżoną szmatką. W celu usunięcia tego rodzaju plam a szczególnie przykrych  zapachów  bardzo skutecznie sprawdza się Specjalistyczny odplamiacz do tkanin meblowych COMODO. Jego specjalnie opracowana receptura  pozwala na usunięcie plam bez konieczności tarcia  (preparat czyści tlenem). Jest to ogromna zaleta tego produktu ponieważ eliminuje ryzyko uszkodzenia zewnętrznej powierzchni tkaniny. Ponadto preparat dzięki swojemu działaniu neutralizuje przykre (brzydkie) zapachy. Zaleca się aby  po wyczyszczeniu tkaniny materiał  odpowiednio zabezpieczyć. Należy w tym celu użyć Impregnatu do tkanin COMODO. Zmniejsza on  ryzyko zabrudzenia i powstawania plam oraz ogranicza ryzyko sfilcowania się materiału i dzięki temu znacząco wydłuża żywotność i komfort użytkowania mebla.

3. Plamy na tkaninach

Wokół mebla najczęściej toczy się życie  – przyjęcia, spotkania z rodziną, przyjaciółmi, posiłki,  biegające i bawiące się dzieci z niezmierzoną wyobraźnią czy nasze kochane zwierzątka domowe – to całkowicie naturalne. Dlatego wcześniej czy później chcąc czy nie chcąc na naszym meblu  pojawi się ta znienawidzona i niechciana PLAMA.

Co robić?

Rodzajów plam jest niezmierzona ilość i zazwyczaj nie da się ich wszystkich usunąć tym samym sposobem. Ważne jest jednak to, iż niezależnie od tego czym pobrudzimy tkaninę meblową należy szybko zareagować (im szybsza reakcja  tym większa szansa powodzenia). Każda zaschnięta plama jest zdecydowanie trudniejsza do wyczyszczenia. Zastosowanie odpowiedniej metody i dobór odpowiedniego preparatu również jest bardzo istotny.

Jak postępować z różnymi rodzajami plam?

W przypadku zabrudzeń i plam spowodowanych przez żywność (np. dżem, ketchup, jogurt, czekolada, lody, musztarda inne resztki z jedzenia itp.) oraz najbardziej spotykany  brud czyli kombinacja tłuszczu, kurzu i potu  zdecydowanie najefektywniej będzie czyścić dedykowanym Preparatem czyszczącym do tkanin COMODO.
W pierwszej kolejności (możliwie jak najszybciej) powinniśmy usunąć nadmiar substancji, która znajduje się na powierzchni tkaniny pamiętając aby jej nie wcierać- unikniemy w ten sposób rozprzestrzeniania się jej w głąb materiału.
Po wyczyszczeniu tkaniny zaleca się aby materiał  zabezpieczyć. Zalecamy w tym celu użyć Impregnatu do tkanin COMODO. Zmniejsza on  ryzyko zabrudzenia i powstawania plam oraz ogranicza ryzyko sfilcowania się materiału przez co znacząco wydłuży żywotność i komfort użytkowania mebla wykonanego w tkaninie.

Trochę inaczej przedstawia się sytuacja jeśli mamy do czynienia z uporczywymi plamami po płynach (wino, soki, kawa, herbata, krew, płyny ustrojowe itp.) inaczej mówiąc tak zwane plamy kolorowe.
W pierwszej kolejności (możliwie jak najszybciej)  powinniśmy odsączyć nadmiar płynów używając do tego np. bezbarwnej bawełnianej szmatki (tzw. tamponowanie).
Do usunięcia tego rodzaju plam najbardziej sprawdzony jest  Specjalistyczny odplamiacz do tkanin meblowych COMODO. Jego specjalnie opracowana receptura  pozwala na usunięcie plam bez konieczności tarcia co jest destrukcyjne dla większości tkanin – jest to ogromna zaleta tego produktu. Ponadto preparat dzięki swojemu działaniu neutralizuje przykre zapachy.
Po wyczyszczeniu tkaniny zaleca się aby materiał  zabezpieczyć. Polecamy w tym celu użyć podobnie jak w przypadku opisanym powyżej Impregnatu do tkanin COMODO.