Tabela zawartości strony:
1. Dlaczego dbać o eko-skórę?
Eko-skóra jest jednym z trwalszych materiałów obiciowych, nie mniej jednak wymaga pielęgnacji i ochrony ze względu na fakt, iż warstwa zewnętrzna plastyfikatora w trakcie użytkowania może stać się sucha, łamliwa i łatwo ulec rozdarciom. Regularne czyszczenie i konserwacja zdecydowanie zmniejszą ryzyko wystąpienia takich efektów.
Eko-skóra od zewnętrznej strony powlekana jest polimerem syntetycznym (PVC) lub poliuretanem (PU). W Trakcie użytkowania powłoka ta niszczona jest przez pot, tłuszcze, wodę czy światło dlatego powinna być dodatkowo odpowiednio zabezpieczana.
Najważniejszym procesem w przypadku mebli wykonanych w eko-skórze (podobnie jak w przypadku mebli obitych skórą naturalną i tkaniną) jest ich impregnacja.
Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich preparatów do pielęgnacji eko-skóry, które będą
działać jak niewidzialny pokrowiec pozostawiając na meblu mikro-powłokę chroniącą przed brudem i nadmiernym zużyciem. Co ważne pierwszą konserwację należy przeprowadzić zaraz po zakupie mebla, aby od samego początku skutecznie chronić oryginalną powierzchnię tapicerki. Więc warto o niego zadbać jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania.
2. Właściwa pielęgnacja eko-skóry
Prawidłowa pielęgnacja mebli wykonanych w eko-skórze polega na regularnym czyszczeniu i impregnacji jej powłoki zewnętrznej. Eko-skóra na zewnętrznej powłoce posiada pokrycie poliuretanowe, które wymaga specjalnej pielęgnacji. Skóra typu PU jest bardzo wrażliwa w obszarach kontaktu ze skórą i włosami. W tych miejscach skóra PU łamie się i staje się klejąca, dlatego też bardzo ważne jest regularne czyszczenie i konserwacja.Kiedy to konieczne eko-skórę powinno się przetrzeć suchą lub lekko zwilżoną, niestrzępiącą się ściereczką. Do czyszczenia i pielęgnacji mebli z eko-skóry naturalnej polecamy Zestaw ochronno-pielęgnacyjny do mebli tapicerowanych Skóra ekologiczna i Bycast na który składa się preparat czyszczący (Soft Clean) i preparat konserwujący (PU Protector).Bardzo ważne w procesie pielęgnacji mebla jest to aby dokonać jego pierwszej konserwacji bezpośrednio po zakupie. Powierzchnie PU powinny być czyszczone i zabezpieczane 2 – 4 razy w roku w zależności od sposobu użytkowania.
CZYSZCZENIE
Proces czyszczenia polega na odpowiednim usunięciu zabrudzeń z powierzchni eko-skóry za pomocą preparatu czyszczącego Soft Clean. Zaleca się, aby proces czyszczenia wykonywać przy pomocy gąbki lub miękkiej szczoteczki (świeże plamy należy usuwać natychmiast za pomocą szmatki dobrze wchłaniającej wilgoć). Wytworzyć pianę za pomocą butelki pianotwórczej i następnie nanieść ją na gąbkę (nie nanosić preparatu bezpośrednio na powierzchnię eko-skóry). Czyścić okrężnymi ruchami. Nie trzeć mocno i długo – grozi to uszkodzeniem powierzchni tapicerki. Pozostałości usunąć miękką szmatką. W razie konieczności czynność powtórzyć. Pozostawić do wyschnięcia na ok. 2h.
KONSERWACJA
Proces konserwacji ma na celu zabezpieczenie zewnętrznej powłoki eko-skóry, bycastu przed ścieraniem, wysychaniem i pękaniem, jednocześnie impregnując jej powierzchnię, zapewniając pełną ochronę i ułatwiając proces kolejnego czyszczenia.
Preparat konserwujący (PU Protector) należy stosować minimum 2 h po zastosowaniu preparatu czyszczącego. Nanieść preparat konserwujący na miękką ściereczkę, a następnie kolistymi ruchami rozprowadzić preparat po powierzchni mebla. Po zakonserwowaniu, dla zabezpieczenia warstwy ochronnej, meble nie powinny być używane przez co najmniej 6 h.
3. Najczęstsze błędy w pielęgnacji
Najczęstszymi, błędami użytkowników mebli w eko-skórze, które mają istotny wpływ na kondycję mebli są:
– BRAK JAKIEJKOLWIEK PIELĘGNACJI – pomimo faktu iż eko-skóra jest materiałem obiciowym bardziej wytrzymałym od skóry naturalnej wymaga odpowiedniej opieki. Negatywny wpływ potu, tłuszczu i kurzu oraz różnego rodzaju czynników zewnętrznych jak promieniowanie słoneczne czy temperatura osłabiają warstwę plastyfikatora, który znajduje się na zewnętrznej powłoce eko-skóry co może doprowadzić do jej pękania czy łuszczenia,
– STOSOWANIE NIEODPOWIEDNICH PRODUKTÓW DO PIELĘGNACJI – szukając produktów do pielęgnacji mebli tapicerowanych w eko-skórze możemy natknąć się na ich wiele rodzajów. Większość z nich (szczególnie tych marketowych) to agresywna chemia zawierająca w swoim składzie rozpuszczalniki i alkohole, które może dobrze wyczyszczą zabrudzoną powierzchnię ale przy tym doprowadzą do degradacji zewnętrznej powłoki eko-skóry co często na stałe może uszkodzić mebel.
4. Skutki niewłaściwej pielęgnacji
Podczas użytkowania mebli eko-skóra wystawiona jest na działanie wielu zewnętrznych czynników jak np. słońce, wilgotność, temperatura otoczenia, tłuszcz a także sól zawarta w pocie ludzkim, które mają negatywny wpływ na jej powierzchnię. Dlatego meble powinny być poddawane regularnym zabiegom pielęgnacyjno-konserwującym. Niewłaściwa pielęgnacja mebli wykonanych w eko-skórze lub jej brak doprowadzić mogą do degradacji zewnętrznej powłoki plastyfikatora którym pokryta jest eko-skóra.
Brak takich działań lub przeprowadzanie ich w niewłaściwy sposób (przy pomocy nieodpowiednich produktów i metod) zwykle doprowadza do degradacji warstwy zewnętrznej eko-skóry i w efekcie do jej uszkodzenia, co objawia się głównie pękaniem i łuszczeniem.